Koji su to prirodni načini za snižavanje holesterola

Zdrav obrok

Holesterol se stvara u vašoj jetri i ima mnoge važne funkcije u organizmu. Pomaže da zidovi vaših ćelija budu fleksibilni i potreban je za proizvodnju nekoliko veoma važnih hormona.

Previše holesterola ili „gomilanje“ na pogrešnim mestima svakako je znak za uzbunu.

Postoji mnogo prirodnih načina za povećanje HDL (dobrog) holesterola i smanjenje LDL (lošeg) holesterola.

U nastavku teksta vam donosimo nekoliko.

Maslinovo ulje za holesterol

Značaj maslinovog ulja ogleda se u uspešnom održavanju balansa između HDL-a i LDL-a. Mononezasićene masne kiseline u ovom tipu ulja, kao što je oleinska kiselina, pružiće neophodnu energiju Vašem telu i neće opteretiti rad Vašeg srčanog mišića.

Osim što normalizuje nivo holesterola, maslinovo ulje je odlična zaštita od kardiovaskularnih bolesti, moždanog udara i malignih bolesti organa za varenje. Pronađite kvalitetno, organsko, devičansko, hladno ceđeno ulje. Prepoznaćete ga po mirisu na travu i voće, kao i gorkastom ukusu.

Jednu kašiku maslinovog ulja pomešajte sa 1dl soka od paradajza, kašikom belog luka u prahu i kašikom iseckanog peršuna. Pripremljen napitak pijte svako jutro na prazan želudac, narednih pet dana.

Laneno seme za holesterol

Jedite mleveno seme lana i sprečite infarkt, koji često može biti izazvan začepljenjem krvnih sudova usled visokog holesterola. Lan će pročistiti krvne sudove i omogućiti normalan protok krvi.

Vlakna i omega-3 masne kiseline su glavni elementi lanenog semena koji su odgovorni za regulaciju holesterola. Oni takođe čine laneno seme odličnim laksativom. Takođe, lan smanjuje rizik od nastanka više tipova kancera.

Stavite laneno seme u blender ili mlin za kafu. Mešajte 5 sekundi. Jedite dve kašike mlevenih semenki na dan za dobre rezultate, i to na prazan želudac. Žvaćite što duže možete pre gutanja.

Glog za holesterol

Krvnim sudovima, koji su ugroženi zbog nataloženih masnoća, pomoći će glog da se pročiste i normalizovati protok krvi. Antioksidansi u glogu šire krvne sudove i uklanjaju suvišne lipide.

Pored redukcije lošeg holesterola, snižava se krvni pritisak i jača srce. Deluje i diuretično. Konzumiranjem gloga, smanjuje se osećaj stezanja u grudima i ubrzan rad srčanog mišića.

Jednu kašičicu mešavine sušenih cvetova i listova glogaprelijte sa 2dl ključale vode. Dobićete čaj, koji treba da pijete u gutljajima – 2,3 šoljice na dan.

Korijander za holesterol

Aromatični začin, kao što je korijander, garantovano smanjuje loš holesterol i trigliceride. Dobra je preventiva za mnoge bolesti, a među njima su srčani i moždani udar.

Za regulisanje holesterola, važni su sledeći elementi u sastavu korijandera: linoleinska, oleinska, palmitinska i stearinska kiselina. Lišće i seme biljke se koriste kao dodatak jelima i efektan prirodni lek. Trudnice i dojilje ne bi trebale da ga koriste.

Dve kafene kašičice usitnjenog semena korijandera dodajte u šolju vode. Pustite da tečnost proključa, pa je sklonite i procedite. Piti dva puta dnevno.

Zeleni čaj za holesterol

Svi stručnjaci u oblasti medicine se slažu u jednom – ne postoji zdraviji čaj od zelenog čaja. Osim što je poznat detoksikator organizma, čuva zdravlje celokupnog kardiovaskularnog sistema.

Uspešno kontroliše nivo triglicerida i LDL-a u krvi. Katehini su sastojci zelenog čaja koji smanjuju apsorpciju holesterola u crevima. Osim njih, zeleni čaj je bogat folnom kiselinom, beta-karotenom i vitaminima C,B2 i E.

Skuvajte 2dl vode, pa sklonite sa vatre da se malo prohladi. Ubacite kašičicu listova zelenog čaja u cediljku i postavite je na šolju iz koje ćete piti čaj. Bilje iz cediljke prelijte vodom koju ste prethodno skuvali, pa ostavite da pusti aromu u tu vodu. Mešati i probati na svakih pola minuta, dok ne dobijete ukus koji Vam najviše odgovara. Pijte jednu ili dve šolje dnevno.

Grejpfrut za holesterol

Grejpfrut je bogat proteinima i drugim hranljivim materijama koje blagotvorno deluju na organizam. Pored dragocenih nutrijenata, poput vitamina C i magnezijuma, antioksidansi u ovom voću su odlični za regulisanje nivoa holesterola i triglicerida u krvi.

Smanjiće nivo šećera u krvi i ubrzati metaboličke procese u telu. Uspešno sagoreva toksine u telu. Pektin u grejpfrutu reguliše probavu.

Iscedite svež sok grejpfruta i dodajte u njega kašiku kvalitetnog meda. Pijte svaki dan po jednu ili dve čaše ovog soka, najbolje nakon obroka.

Celer za holesterol

Ovo je bogat izvor antioksidanata, što znači da se uspešno bori protiv suvišnih masnoća deponovanih u krvnim sudovima. Redovno konzumiranje može brzo dovesti nivo holesterola u red. Balansira nivo krvnog pritiska i omogućava nesmetan i normalan rad srca. Osim što čisti krv, celer jača nervni sistem i  pročišćava jetru. Kao lek, najbolje je primeniti ga u sirovom stanju.

Prokuvati 1l vode i ostaviti da se hladi. Iseckati opran limun sa korom i grubo naseckati celer. Sve samleti u blenderu. Finu kašastu masu preliti prokuvanom vodom. Izmešati sve i ostaviti da stoji preko noći. Ujutru procediti napitak i sipati u čiste staklene flaše. Piti ujutru i uveče pre jela po 0,5dl tečnosti.

Med za holesterol

Sirov med je ključan kod pravilnog održavanja kardiovaskularnog zdravlja. Jednako dobro reguliše nivo holesterola, triglicerida i šećera u krvi. Uništava beskorisne, a pomaže u produkciji i transportu korisnih masnoća. Veoma se lako apsorbuje u organizmu. Birajte organski proizveden med, tamnije boje.

Pomešajte dve supene kašike organskog meda i tri kašičice cimeta. Ovu pastu svako jutro mažite na kriške integralnog hleba i jedite je kao doručak.